Ankbröst med äppelsmak
Anka är underbart smakrikt och kostar ofta inte så mycket om du köper frysta ankbröst som fungerar utmärkt. Mer smak än kyckling och kalkon. Inte svårt att göra och lätt att kombinera med andra smaker.
Detta behöver du till fyra personer:
2 ankbröst
blandade rotfrukter, t.ex. palsternacka, morötter, rotselleri, jordärtskockor och rödbetor
5 vitlöksklyftor
några kvistar rosmarin
olivolja
flingsalt
nymalen svartpeppar
2 dl torr cider
1 matsked koncentrerad kalvbuljong (fond på flaska går bra)
cirka 50 g smör
2 fasta äpplen
2-3 msk calvados
Så här gör du:
Skala och skär rotfrukterna i ungefär lika stora stavar eller bitar. Skala vitlöksklyftor och krossa dem lätt med en sked. Bred ut rotfrukterna i en långpanna tillsammans med vitlök och några rosmarinkvistar (spara en). Droppa över olivolja, strö över flingsalt och peppra med nymalen peppar. Blanda och kör in i ugnen i 175 grader i cirka 20-30 minuter eller tills rotsakerna mjuknat och fått lite färg.
Torka av ankbrösten med hushållspapper. Skär snitt i skinnet i rutigt eller randigt mönster. Salta och peppra. Placera med skinnsidan nedåt i het stekpanna och bryn tills skinnet får fin färg. Vänd och bryn andra sidan ett par minuter. Spara lite av stekfettet i pannan.
Efterstek köttet i 100 grader i ugnen tills innertemperaturen blir 55 grader eller ca 20 minuter. Svep in i folie och låt vila i tio minuter.
Slå på cider och buljong i det lilla stekfett du sparat i pannan, låt koka ihop tills det tjocknar lite. Vispa ner rumsvarmt smör i klickar tills du får en simmig sås. Du kan vispa i lite nytt smör och mera cider precis innan serveringen om såsen hinner dela på sig medan den väntar.
Skär äpplena i klyftor och stek dem ett par minuter i smör tillsammans med lite hackad rosmarin utan att de faller sönder. Häll på calvadosen och rör runt.
Fördela rostade rotfrukter på varma tallrikar. Skär sneda fina skivor av ankbrösten och placera ovanpå. Lägg några äppelklyftor bredvid och ringla lite sås runtom.