Beskrivning
Land: Italien
Område: Toscana, Chianti, Chianti Classico DOCG
Druva: 90% Sangiovese, 10% lokala stöddruvor
Producent: Castello di Gabbiano
Årgång: 2019
Alkohol: 14%
Restsocker: <0,3 g/100 ml (<0,3%)
Arom: Friskt och fylligt rött vin med mjuka tanniner. Toner av körsbär, röda bär, viol samt kryddiga toner av vitpeppar och muskot.
Om producenten: Slottet Castello di Gabbiano byggdes egentligen redan 1124 av familjen Bardi som var en av Florence viktigaste finansfamiljer under medeltiden. Bardi förfogade över slottet fram till 1400-talet då det togs över av familjen Soderini som var en av Florence mäktigaste familjer under tiden. De byggde om slottet och det har haft sin nuvarande form sedan det stod klart år 1480. Redan från denna tid finns dokument som beskriver att slottets viner och olivolja var mycket uppskattad.
Cavaliere d’Oro är en modern serie av viner från Castello di Gabbiano som blandar historia och traditionella druvor med modernt vinmakeri. ”Riddaren av guld” är enligt folksägen en mystisk gestalt som var traktens beskyddare för länge sedan.
Om vinet: Chianti Classico är ett av de finaste distrikten i Chianti och är det egentliga område som blev världens första ursprungsskyddade område redan 1716. Vinet är lagrat på en kombination av ekfat av olika storlek samt cementtank för att få ut så många olika aromer som möjligt i vinet.