Svamppasta med parmesan
Konsten att laga detta är att göra såsen för sig och låta den koka samman. Koka därefter pastan ett par minuter kortare än vad paketet säger och låt pastan koka de sista minuterna tillsammans med såsen. Då tränger smaken från såsen in i pastan. Det blir fin-fint!
Det här behöver du till fyra:
Spaghetti efter aptit
3 msk smör
3 dl Champinjoner, i skivor
2 dl Shiitake svamp, i skivor
3 vitlöksklyftor, hackade
1 msk kantarellfond
2 kvistar timjan
2 dl vitt vin
1 krm muskot
2 msk pressad citron
2 msk rivet apelsinskal
3 dl grädde
salt och peppar efter smak
1 dl persilja, finhackad
2 dl riven parmesan
Så här gör du:
Sätt ugnen på 200 grader.
Smält smöret i en stor stekpanna.
Lägg i vitlöken. Låt den steka under omrörning i en minut.
Lägg i svampen och låt den steka till dess att den blir mjuk och börjar få färg. Häll i vinet. Lägg i fonden, timjan och muskot och pressad citron. Låt koka på medelvärme till dess att det mesta av vätskan kokat bort.Det tar ca 5-7 minuter. Tillsätt apelsinskal och grädde och blanda samman ordentligt. Smaka av med salt och peppar. Låt sjuda på låg värme medan du kokar din pasta två minuter kort. Ta bort timjan innan du lägger i pastan.
Häll av vattnet och lägg pastan i svampsåsen. Vänd runt och låt koka samman i två till tre minuter.
Lägg pastan med såsen i ugnsfasta portionsskålar/tallrikar. Strö över den rivna osten. Ställ högt upp i ugnen i 7-8 minuter så att osten börjar smälta utan att få färg. Ta ur ugnen och strö över persilja och servera direkt. Du kan ha lite extra Parmesan till ostälskarna.