Gå direkt till våra recept: Kött Fisk Sallader Desserter Drycker Såser Soppor Fågel Vegetariskt Ost
KOMMANDE VINPROVNINGAR:  Alla våra vinprovningar innehåller minst 8 viner med ett par utvalda tilltugg och mycket prat om mat och vin och hur det bäst passar ihop. Alla våra provningar (utom lunch- och supéprovningen som kostar 350.-/person) kostar 250 kronor per person och kommer ni fyra betalar ni bara för tre. (Från september är motsvarande pris 275 och 375 kronor) Provning September 2010 September är en klassisk vinprovning. Då befinner vi oss alldeles mitt i den bästa matperioden med både skaldjur och vilt. Vi presenterar nya smaker och passar dem med utvalda viner. Det blir åtta olika viner och en hel del mattillbehör. Från och med september kostar vinprovningarna 25 kronor mer perperson. 275 för ordinarie provningar och 375 för provningar med måltid. Fortfarande betalar fyra bara för tre.. Göteborg •Lördagen den 11/9 klockan 12.00. Lunchprovning. Lilla Torgets Vinkrog. Fullbokad! •Söndagen den 12/9 klockan 1200 Lunchprovning. Lilla Torgets Vinkrog. Fullbokad! •Söndagen den 12/9 klockan 16.00 Lilla Torgets Vinkrog.BOKA •Söndagen den 12/9 klockan 19.00 Lilla Torgets Vinkrog.BOKA •Måndagen den13/9 klockan 19.00 Lilla Torgets Vinkrog.BOKA Borås •Tisdagen den 14/9 klockan 19.00 Hüttners Restaurang BOKA Helsingborg •Onsdagen den 15/9 klockan 19.00 Jacob Hansens Hus BOKA Malmö •Torsdagen den 16/9 klockan 19.00 Katrinelunds Folkets Hus. Celsiusgatan 31BOKA Jönköping •Söndagen den 19/9 klockan 18.00 Comfort Hotell Jönköping BOKA •Måndagen den 20/9 klockan 18.00 Comfort Hotell Jönköping BOKA Örebro •Tisdagen den 21/9 klockan 19.00 Restaurang 4:e våningen Rudbecksgatan 52C BOKA Uppsala •Onsdagen den 22/9 klockan 19.00 Restaurang Sven Dufva BOKA Stockholm •Måndagen den 27/9 klockan 19.00 Stockholms Vinkällare, Döbelnsgatan 8BOKA •Tisdagen den28/9 klockan 19.00 Stockholms Vinkällare, Döbelnsgatan 8 BOKA •Onsdagen den 29/9 klockan 19.00 Stockholms Vinkällare, Döbelnsgatan 8 BOKA
Provning Oktober Nu rullar det in nyheter på Systembolaget. Året vänder och mat och vin hamnar i högsätet. En provning att minnas. Göteborg •Lördagen den 16/10klockan 12.00. Lunchprovning. Lilla Torgets Vinkrog.Fullbokad! •Söndagen den 17/10 klockan 1200 Lunchprovning. Lilla Torgets Vinkrog. Fullbokad! •Söndagen den 17/10 klockan 16.00 Lilla Torgets Vinkrog.BOKA •Söndagen den 17/10 klockan 19.00 Lilla Torgets Vinkrog.BOKA •Måndagen den18/10 klockan 19.00 Lilla Torgets Vinkrog.BOKA Borås •Tisdagen den 19/10 klockan 19.00 Hüttners Restaurang BOKA Helsingborg •Onsdagen den 20/10 klockan 19.00 Jacob Hansens Hus BOKA Malmö •Torsdagen den 21/10 klockan 19.00 Katrinelunds Folkets Hus. Celsiusgatan 31BOKA Jönköping •Söndagen den 24/10 klockan 18.00 Comfort Hotell Jönköping BOKA •Måndagen den 25/10 klockan 18.00 Comfort Hotell Jönköping BOKA Örebro •Tisdagen den 26/10 klockan 19.00 Restaurang 4:e våningen Rudbecksgatan 52C BOKA Uppsala •Onsdagen den 27/10 klockan 19.00 Restaurang Sven Dufva BOKA Stockholm •Måndagen den 1/11 klockan 19.00 Stockholms Vinkällare, Döbelnsgatan 8BOKA •Tisdagen den2/11 klockan 19.00 Stockholms Vinkällare, Döbelnsgatan 8 BOKA •Onsdagen den 3/11 klockan 19.00 Stockholms Vinkällare, Döbelnsgatan 8 BOKA Ge bort en vinprovning Massor av medlemar har redan köpt ett presentkort på en vinprovning under 2010. Det är uppskattat och många som får presentkort blir sedan medlemmar och fortsätter att prova vin. Så här gör du:Klicka på "ladda ner presentkort" härunder. Då får du hem en pdf-fil med ett presentkort som du sedan kan fylla i själv med uppgifter om mottagare samt för hur många personer det är. Sedan är presentkortet färdigt att ge bort. Det gäller för valfri provning hela 2010/2011. Det kan användas för bokning så snart du betalat in avgiften till oss. Skriv på betalningen din epostadress. Till den kommer vi att skicka ett ID-nummer som ska användas vid bokningen. Så här mycket kostar det (kostnaden är per presentkort, ska du betala flera presentkort så blir det totala priset summan av presentkorten):personer pris 1 pers. - 275.-, 2 pers - 550.-. Betala till Bankgiro 5594-1108. OBS! Kom ihåg att ange din epostadress samt antal presentkort och antal personer för varje kort. Vi skickar direkt ett ID-nummer per presentkort till dig så snart betalningen är på vårt konto.ladda ner presentkort
Fakta om Torbjörn Berner

Torbjörn Berner har varit verksam inom restaurangområdet efter en karriär som direktör inom Eriksson och VD för Kosta Boda glasbruk. Tillsammans med två kompanjoner ägde och drev han Stockholmskrogen Sturecompagniet samt bagerikoncernen Gateau under många år. Därefter verkade han som direktör för Operakällaren i Stockholm. Torbjörn Berner var initiativtagare till Vinklubben Tre Kronor 2004 och har lett verksamheten sedan dess. Han är vinprovare vid vinklubbens vinprovningar och utvecklar själv alla de recept som presenteras på hemsidan. Han lagar också själv alla de smakprover som serveras till vinerna. Sedan 2004 har Torbjörn Berner personligen lett vinprovningar för över 50.000 vinprovare.
I november 2009 skrev han boken Ost&Vin som producerades av Harlequin förlag för Arla och såldes i stora upplagor i över 3000 butiker i Sverige.
Ladda drinkrecept?
 White Russian Golden Dream Tambov Stolly Banana Klicka på drinken och ladda ner.
Bli gratis medlem.
 Klicka häroch skriv din epostadress så är du med.
Vin och ost
 Ladda ner den fullständiga guiden för världens ostar med vin
Lyxsugen
 Kolla in under våra lyxupplevelser eller klicka bara här och leta bland drömmarna
 Kontakta vinklubben
|
Klicka på respektive krognamn så kommer du till deras hemsidor.
Michel Bras
 En av topp tio restaurangerna i världen. Desutom underbara rum i spacad fransk arkitektur och den underbaraste utsikten över det franska landskapet. Vänta tills det blir grönt ute. Den perfekta platsen att möta maskrosorna på. Med hisnande mat.
Tetsuya´s - Bäst i Australien
 Dessutom en av världens tio bästa restauranger enligt senaste rankingen. Bara att kolla in och har du vägarna förbi är ett besök ett måste.
El Bulli - Spanjor i världstopp
 Kanske bäst i världen....och definitivt den bästa hemsidan där du kan bläddra bland 1200 underbara matbilder, som katalogiserar alla rätter man serverat genom åren. Imponerande
Noma - Köpenhamn...skandinaviens bästa krog
 Alldeles strålande. Ligger på Strandgade alldeles vid vattnet och behöver inte vara urdyr om du inte vill det. Här kollar du menyerna.
M, häftigaste krogen i Shanghai
 Det finns en massa läckra alternativ, men M on the Bund med sin takterrass är bara världstopp. Kolla själv
Gordon Ramsay, tre stjärnor i London
 En fining. Samma gäng driver också en restaurang med samma namn på Claridges och Savoy Grill. Om man vill ha lite mer klassisk miljö. Men detta är källan. Prova prestigemenyn. Kanon.
Pierre Gagnaire, Paris
 En riktig höjdare med filial i Tokyo.
Arzak, San Sebastian, Spanien
 En höjdare i Spanien. Tapas på topp!!
French Laundry, Californien
 Nyligen vald till Amerikas bästa. Vad säger Charlie Trotter om det borta i Chicago. Aldrig får man vara nöjd!!.
Dieter Müller, Bergisch Gladbach, Tyskland
 I ett fantastiskt slottshotell vid den lilla byn Lerbach. Stort och otroligt gott.
One Harbour Road, Hong Kong
 En av Hong Kongs bästa. Cantonesisk mat med en bländande utsikt över floden. Och bli inte rädd för att restaurangen ligger i ett hotell, Grand Hyatt. Alla de bästa restaurangerna i Hong Kong ligger i de stora hotellen. Prova gärna Gaddi´s, som ligger i Peninsula
Nicki Beach St Barth
 En upplevelse utöver det vanliga. Att sitta ute, alldeles på stranden. I bekväma generösa stolar med hänförande utsikt. Ett lätt tak skyddar mot solen och den svaga brisen från Atlanten håller dig behaglig. Här äter du alldeles underbar Sushi och till det den ljusa karibiska ölen.
The Paul i Köpenhamn
 Finns inne på Tivoliområdet och belönades med en stjärna i Guide Rouge senaste året. Inte öppet året runt men under den varma årstiden och så innan jul. Är du i Köpenhamn - missa inte ett besök. Fantastisk mat och en spännande gammal miljö i det gamla Tivolikonditoriet.
Årstiderna i Malmö
 En tysk kock med många år i Sverige, Wilhelm Pipelov, driver tillsammans med sin familj denna Sydsveriges vassaste lyxkrog. För den lite äldre kan det ringa en klocka att samma lokaler rymde Lars Lendrops klassiska Kockska Krogen. Och faktiskt finns det en del recept kvar från den tiden. Annars klassisk vällagad internationell mat med fransk inriktning.
Gondolen i Stockholm
 Klassisk mat utan stjärnor, men en trestjärning utsikt och en mycket vänlig service. Erik Lallerstedt står bakom maten och även om du inte är hungrig kan du ta hissen upp de 10 våningarna vid slussen i Stockholm och ta en drink eller ett glas vin i baren. Efter jobbet är det ordentligt fullt med folk. I bottevåningen finns en liten vinbar med en massa trevliga viner på glas. Ingen utsikt, men vem behöver det i sällskap med ett gott glas vin och en trevlig kamrat.
Charlie Trotter
 Många tycker att detta är nummer ett i världen. Om du har vägarna förbi och laddad plånbok.
Taillevent
 Paris med filial i Tokyo. Är en av de verkligt bra på den Europeiska kontinenten. Boka långt i förväg och kom ihåg att krogar som dessa ofta bara accepterar fyror och mer, dvs det kan bli njet för en liten kärleksmåltid för två. Men det kostar inget att försöka.
Gualtiero Marchesi
 Om du vill uppleva en italiensk resa till himlen. Italiensk mat är populär överallt. Här är den bäst. Du bör kunna liite Italienska för Marchesi är inte mycket för engelska. Men läs bara dagens menyer och känn hur det vattnas i munnen.
Operakällaren
 En av de svenska klassikerna, som bjuder på riktigt bra mat och kanske denbästa kombinationen av miljö och mat i Skandinavien.
The Fat Duck
 Det är lite svårt att säga villken som är världens bästa restaurang. Det kan mätas på många sätt. The Fat Duck anses av många göra anspråk på titeln som världens mest innovativa restaurang. 2001 var den också ärets bästa restaurang enligt Guide Michelin (Guide Rouge), så kvaliteten är det inget fel på. Och överraskningarna är många och totala. Här blandas ingredienser på sätt som ingen annan stans.
Edsbacka Krog
 Sveriges enda krog med två stjärnor. Underbar mat. Prova gärna svensk mat i lyxförpackning. Christer Lingström på bilden - ägare, stjärnkock och väldigt trevlig.
Bruneau
 En av Belgiens stora. Klassisk lyxkrog med mycket smak.
|